Case study: Poprawiłem swój angielski, aby pracować dla startupu

"Sam widzę postępy, a moi koledzy dają mi informację zwrotną o mojej poprawie. Mój menedżer w Ameryce powiedział mi, że mój mówiony angielski jest bardzo dobry".

Mariia jest HR Managerem w Grammarly, szybko rozwijającym się startupie stojącym za jednym z wiodących na świecie narzędzi do sprawdzania pisowni i gramatyki. Grammarly jest międzynarodową firmą z pracownikami na całym świecie, ma też kilka ważnych biur w Ameryce Północnej. Oznacza to, że Mariia musi regularnie komunikować się z anglojęzycznymi kolegami. W związku z tym zdała sobie sprawę, że musi poprawić swój ogólny angielski, jeśli chce nadążyć za cotygodniowymi spotkaniami i codziennymi mailami.

Na szczęście, jej firma czuła to samo i chciała jej pomóc. Zapewnili jej lekcje angielskiego 1 na 1 za pośrednictwem Preply, platformy do nauki online, która wykorzystuje czat wideo do łączenia korepetytorów i uczniów z całego świata. Mariia początkowo była sceptycznie nastawiona do nauki online, ale w końcu znalazła Mike'a, korepetytora Preply z USA. Oto jak cotygodniowe lekcje z Mikiem zmieniły jej zdanie o nauce online i sprawiły, że jej umiejętności w zakresie języka angielskiego osiągnęły kolejny poziom.

Jak ważne było dla Ciebie poprawienie swojego angielskiego?

Grammarly jest międzynarodową firmą, ale mamy kilka dużych biur w Ameryce Północnej. Często z nimi korespondujemy, mamy spotkania co najmniej raz w tygodniu i codziennie rozmawiamy przez e-mail. Pracuję w dziale HR, więc muszę mówić poprawnie po angielsku i mieć umiejętność skutecznego wyrażania się, aby moi koledzy mogli mnie zrozumieć. Można śmiało powiedzieć, że znajomość angielskiego jest wymagana w tej pracy!

Jakie były Twoje wrażenia z nauki online przed rozpoczęciem pracy w Preply?

Na początku byłam trochę rozczarowana, ponieważ nigdy nie lubiłam zajęć online. Myślałam, że zajęcia grupowe w tradycyjnej szkole językowej będą lepsze. Miałam wiele negatywnych doświadczeń z nauką online w przeszłości. Często połączenie było złe i niewygodne było prowadzenie zajęć wideo przez Zoom i czatów w zupełnie osobnym komunikatorze.

Ale moja firma powiedziała, że nie planuje organizować zajęć grupowych do pewnego czasu w przyszłości, więc Preply było moją jedyną szansą na rozpoczęcie poprawy mojego angielskiego od razu. Postanowiłem spróbować.

Co takiego jest w Preply, że zmieniłeś zdanie o nauce online?

Spodobały mi się krótkie filmy wprowadzające dla każdego korepetytora. Pomogło mi to wybrać odpowiedniego korepetytora na podstawie jego akcentu. Chciałem nauczyć się amerykańskiego angielskiego, więc możliwość znalezienia native speakera była bardzo pomocna.

Jak ważne było dla Ciebie znalezienie odpowiedniego korepetytora?

Próbowałem kilku korepetytorów i w końcu znalazłem tego najlepszego dla mnie. Mój korepetytor, Mike, jest najlepszy! Wiem, że każdy tak mówi o swoim korepetytorze - ale to prawda. Nasze zajęcia nie są jak typowe nudne zajęcia grupowe, gdzie uczysz się tylko gramatyki i słownictwa. Mój korepetytor rozmawia ze mną na różne ciekawe tematy, w tym o swoim życiu jako nauczyciela angielskiego i o tym, jak to jest mieszkać w Chinach. Dzięki niemu gramatyka jest łatwiejsza i bardziej wciągająca, ponieważ tłumaczy mi ją na przykładach z życia wziętych, do których mogę się odnieść.

Czy planujesz kontynuować naukę z Preply?

Tak! Nadal mam cel do osiągnięcia - więc będę kontynuować! Stale się rozwijam, ponieważ nauka z moim nauczycielem sprawia mi przyjemność. W przeciwnym razie prawdopodobnie już dawno przestałabym się uczyć i poszła w innym kierunku. Sam widzę postępy, a moi koledzy dają mi informacje zwrotne na temat mojej poprawy. Mój menedżer w Ameryce powiedział mi, że mój angielski mówiony jest bardzo dobry.

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl