Jak nauczyć się rosyjskiego: 5 kroków do biegłości językowej

Nauka nowego języka to coś więcej niż tylko zapamiętywanie nowych słów i umiejętność łączenia ich w zdania. Przede wszystkim, nauka języka obcego to otwieranie nowych horyzontów i zanurzanie się w nieznanej kulturze.

Dlaczego warto uczyć się rosyjskiego? Ten język pozwala na komunikację z ponad 300 milionami ludzi, którzy mówią po rosyjsku na całym świecie. Ten słowiański język, szeroko rozpowszechniony w byłych republikach radzieckich, jest również popularny wśród dużych społeczności rosyjskojęzycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jak szybko nauczyć się rosyjskiego?? Bez względu na to, czy potrzebujesz rosyjskiego w biznesie, w podróży, czy w innym celu, Preply jest tutaj, aby Ci pomóc. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek i trików, które możesz od razu zacząć stosować, aby samodzielnie opanować swoje umiejętności.

Z Preply możesz również uczyć się rosyjskiego online z pomocą certyfikowanych rosyjskojęzycznych korepetytorów. Co może być lepszego niż nauka języka z native speakerem? Nauczą cię oni mówić po rosyjsku już od pierwszej sesji.

Lekcje prowadzone są jeden na jeden za pośrednictwem łatwego w użyciu czat wideo dzięki czemu możesz dostać się do swojej wirtualnej klasy za pomocą kilku kliknięć. Wszystko, co musisz zrobić, aby rozpocząć swoją podróż edukacyjną, to wybrać preferowanego korepetytora i umówić się na pierwszą lekcję. Dlaczego nie spróbować?

Znajdź mojego korepetytora z rosyjskiego

Dlaczego nauka rosyjskiego nie jest tak trudna, jak myślisz

Czy rosyjski jest trudny do nauczenia się?? Niektórzy anglojęzyczni uważają, że nauka rosyjskiego jest trudnym zadaniem, ponieważ jest tak mało podobieństw między tymi dwoma językami. Główna trudność pojawia się, gdy trzeba poradzić sobie z mnóstwem reguł gramatycznych.

Jednak niektóre rzeczy sprawiają, że rosyjski jest łatwiejszy do nauczenia się niż inne języki. Oto niektóre z nich:

Alfabet

Pierwszym krokiem do opanowania języka rosyjskiego jest nauka alfabetu rosyjskiego czyli cyrylicy. Kiedy poznasz alfabet, będziesz w stanie wymawiać słowa dość dokładnie od samego początku swojej nauki ponieważ prawie wszystkie słowa są wymawiane tak, jak się je pisze.

Adaptacje z języka angielskiego

W języku rosyjskim występuje wiele słów zaadaptowanych z języka angielskiego. Na przykład, podczas gdy istnieje słowo "lekarz", "lekarzlekarz" w języku rosyjskim - "врач", można również powiedzieć "доктор", co brzmi tak samo jak "doktor".

Elastyczna struktura zdania

W przeciwieństwie do języka angielskiego, struktura zdań w języku rosyjskim nie ma ścisłej kolejności słów w zdaniu. Na przykład, jeśli chcesz powiedzieć po angielsku, że chcesz iść do kina, prawdopodobnie powiesz: "Idę do kina". Nie powiedziałbyś: "Idę do kina".

Elastyczny szyk wyrazów sprawia, że rosyjski jest bardzo ekspresywnym językiem, ponieważ można podkreślić jakąś kwestię, po prostu zamieniając słowa. Można więc przetłumaczyć "Idę do kina" na różne sposoby:

 • Я иду в кино. - Idę do kina.
 • Иду в кино. - Idę do kina. (bez podmiotu)
 • В кино иду. - Do kina, iść. (bez podmiotu)
 • В кино я иду. - Do kina, idę. (z podmiotem)

Jak widać, zaimek nie zawsze jest potrzebny w języku rosyjskim, ponieważ dla każdego z nich istnieje określona koniugacja.

Brak partykuł

Język rosyjski ma znaczną przewagę nad angielskim, ponieważ nie ma w nim rodzajników określonych i nieokreślonych, takich jak "a", "an" czy "the". W rzeczywistości sens rzeczownika określa się na podstawie kontekstu, w jakim występuje on w zdaniu.

Teraz, gdy już przekonałeś się, że nauka rosyjskiego nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, przejdźmy do naszego przewodnika krok po kroku. Czytaj dalej, a poznasz najłatwiejszy sposób na szybką naukę rosyjskiego szybko.

[subscription_form]

Uczmy się Rosyjski: wskazówki i sztuczki, które możesz wykorzystać każdego dnia

Zacznij od cyrylicy

Język rosyjski posługuje się cyrylicą, która składa się tylko z 33 liter. Osoby anglojęzyczne zwykle przeceniają stopień trudności cyrylicy, ponieważ wygląda ona inaczej niż łacina. Widzą oni "Я" [ja], które przypomina niż cofnięte "R" i od razu myślą, że jest to dla nich za trudne. Prawda jest jednak taka, że cyrylicy można się nauczyć w jeden dzień. Dacie wiarę?

Kilka liter w cyrylicy pod względem wyglądu i wymowy jest dokładnie takich samych jak ich łacińskie odpowiedniki: A, B, D, K, L, M, O, T. Poza tym wiele liter ma taką samą wymowę, mimo że wyglądają inaczej. Na przykład "Ф" brzmi jak "F". Ogólnie rzecz biorąc, jest tylko kilka nowych dźwięków, których trzeba się nauczyć.

Jak już wspomnieliśmy, niektóre słowa w języku rosyjskim są podobne do ich angielskich odpowiedników. Tak więc, kiedy nauczysz się alfabetu rosyjskiegobędziesz w stanie zrozumieć niektóre słowa pisane, nawet jeśli nie uczysz się jeszcze żadnego słownictwa (np, "аэропорт" - "lotnisko"). Znajdź więcej podobnych słów na Rosyjski Blog.

W sieci można znaleźć wiele pomocnych materiałów do nauki alfabetu. Na przykład, możesz sprawdzić "Rosyjskie ABC" na kanałach YouTube RussianPlus lub Przewodnik Mistrza Rosyjskiego. Bez względu na to, jakie źródło wybierzesz, nauka rosyjskiego alfabetu nie zajmie Ci dużo czasu, a na dłuższą metę pozwoli Ci go zaoszczędzić.

Naucz się podstawowych słów

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie doskonalenia swoich umiejętności jest nauczyć się podstawowych rosyjskich słów. Uzyskanie pełnej płynności wymaga wielu godzin praktyki, ale umiejętność przedstawienia się w języku rosyjskim, zadawania podstawowych pytań i udzielania krótkich odpowiedzi jest jak start w drodze do biegłości językowej.

Jeśli znasz najczęściej używane słowa i zwroty, będziesz w stanie prowadzić drobne rozmowy, czytać proste książki, oglądać programy telewizyjne z napisami, słuchać rosyjskiej muzyki lub podcastów. Możesz zacząć poszerzać swoje słownictwo, używając następujących przydatnych słów i zwrotów.

Zanurz się w języku rosyjskim

Zanurzenie się w języku rosyjskim jest najlepszy sposób na naukę rosyjskiego w jak najkrótszym czasie. Nawet jeśli nie możesz teraz wyjechać do jednego z krajów rosyjskojęzycznych, nadal możesz otaczać się językiem rosyjskim. Aby codziennie zanurzać się w kulturze rosyjskiej, staraj się:

 • czytać książki i czasopisma;
 • oglądać rosyjskie filmy i nagrania na YouTube z napisami;
 • słuchać podcastów dla uczących się języka lub dla native speakerów (w zależności od Twojego poziomu);
 • słuchać rosyjskiej muzyki i tłumaczyć teksty piosenek;
 • używać flashcards i naklejek ze słownictwem;
 • korzystaj z aplikacji do nauki języków obcych;
 • zmień język telefonu na rosyjski.

Pomyśl o swojej codziennej rutynie i o tym, jak możesz dodać do niej trochę języka rosyjskiego. Na przykład, możesz ustawić rosyjską ścieżkę dźwiękową jako alarm w swoim telefonie. Być może wolisz słuchać audiobooków podczas dojazdów do pracy. Dlaczego więc nie wybrać rosyjskiej książki?

Codziennie ćwicz swoje umiejętności

Jak długo trwa nauka języka rosyjskiego?? Wszystko zależy od tego, ile czasu jesteś gotów poświęcić na opanowanie umiejętności. Nawet jeśli znajdziesz najszybszą technikę nauki, nie będzie ona skuteczna, jeśli nie zaczniesz codziennie ćwiczyć.

Codzienna praktyka jest niezbędna, aby utrzymać motywację i iść naprzód. Nawet jeśli poświęcisz na to tylko trzydzieści minut dziennie, to i tak będzie to bardziej efektywne niż uczenie się przez kilka godzin jednego dnia, a potem zapominanie o ćwiczeniach przez kilka dni.

Nie chcesz przecież spowolnić swoich postępów w nauce, prawda? Jeśli dodasz do swojej codziennej rutyny naukę języka rosyjskiego, nie będziesz musiał tracić cennego czasu na ponowne uczenie się materiału.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Znajdź native speakera, z którym będziesz mógł się porozumieć

Nauka mówienia po rosyjsku to nie lada wyczyn. Ale jeśli masz u swego boku native speakera, z którym możesz się porozumiewać, z pewnością osiągniesz szybkie postępy. Komunikacja z native speakerami poprawi twoją wymowę rosyjskąmówienie i rozumienie ze słuchu.

Jeżeli nie masz żadnych przyjaciół z Rosji, spróbuj skorzystać z platformy wymiany językowej online, takiej jak MyLanguageExchange. Możesz również uczyć się rosyjskiego online z jednym z profesjonalnych korepetytorów językowych na Preply. Oferujemy lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi rosyjskojęzycznymi korepetytorami z całego świata. Wszystkie lekcje odbywają się online za pośrednictwem czatu wideo, dzięki czemu możesz wejść do klasy za pomocą kilku prostych kliknięć.

Ucząc się rosyjskiego z Preply, otrzymasz indywidualny plan nauki oparty na twoim poziomie i osobistych preferencjach. Tysiące uczniów znalazło już swoich idealnych korepetytorów. Dołącz do naszej globalnej społeczności już dziś!

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl