Kursy włoskiego online: 10 materiałów do nauki "La Bella Lingua".

Włoski to melodyjny język, który często kojarzy się z "la dolce vita", czyli dobrym życiem. I nie bez powodu: Włochy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie, zarówno ze względu na swoje cuda architektury i gastronomii, jak i na ogromne możliwości, jakie stwarzają rozwijające się rynki, takie jak moda, rzemiosło i dobra luksusowe.

Jeżeli nauka języka włoskiego we Włoszech nie jest obecnie jedną z opcji, pomocne mogą okazać się liczne kursy włoskiego online dostępne w Internecie.

Nauka języka online to jedna z możliwości, jakie daje nam współczesna technologia. Co więcej, kursy językowe online i stacjonarne są obecnie traktowane na równi: badania przeprowadzone przez MIT potwierdzają, że nauka języka online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna edukacja.

10 najlepszych kursów włoskiego online

Jeśli nie masz czasu do stracenia i chcesz od razu przystąpić do nauki włoskiego, mamy dla Ciebie propozycję: oto lista 10 najlepszych kursów online, które pomogą Ci osiągnąć cele związane z nauką.

Dla każdego z kursów włoskiego online wyróżniliśmy cechy charakterystyczne; wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego planu zajęć i preferowanej metody nauki:

 • Preply: Najlepszy sposób na zajęcia 1 na 1 z korepetytorem
 • Raiscuola - Italiano per Stranieri: Najlepszy dla początkujących
 • FutureLearn z Unistrasi: Najlepszy dla darmowych zasobów
 • Scuola Leonardo da Vinci: Najlepsza na lekcje grupowe
 • Metoda "Mimic: Najlepsza do ćwiczenia wymowy
 • Impara l'Italiano con Italiano Automatico: Najlepszy dla treści audio
 • One World Online School: Najlepszy dla wykładów wideo
 • edX z Wellesley College: Najlepszy do kursów na poziomie college'u
 • AlmaTV: Najlepsze dla zaawansowanych poradników gramatycznych i językowych
 • Mondly: Najlepsze dla gier i flashcards

Preply

Najlepszy sposób na zajęcia z korepetytorem 1 na 1

Materiały do nauki języków obcych są bardzo pomocne, ale posiadanie prywatnego korepetytora dedykowanego wyłącznie Tobie może mieć ogromne znaczenie w nauce języka. Dlatego też najlepszą opcją do nauki włoskiego online 1 na 1 jest Preply.

Preply to globalna platforma do nauki języków obcych online z najlepszymi korepetytorami. Została ona założona w 2012 roku z myślą o tym, aby nauka języków obcych stała się bardziej dostępna i efektywna dla każdego.

Główną zaletą nauki z Preply jest możliwość posiadania prywatnego korepetytora będącego native-speakerem na lekcjach online 1 na 1. Znalezienie prywatnego korepetytora to jeden z najbardziej efektywnych sposobów nauki języka. Dzięki niemu możesz aktywnie ćwiczyć i otrzymywać bezpośrednie informacje zwrotne, a także odpowiedzi na pytania dotyczące gramatyki włoskiej, słownictwa i innych zagadnień.

Możesz wybrać swojego korepetytora języka włoskiego online z bazy danych ponad 1300 profesjonalistów. Najpierw wybierz swojego korepetytora, korzystając z określonych filtrów na podstawie jego profilu, Twojego planu zajęć i budżetu, a następnie uzgodnij plan nauki, który pozwoli Ci osiągnąć cel w Twoim własnym tempie.

Ceny zaczynają się od 10 dolarów za godzinę, a korzystanie z Preply jest pozbawione ryzyka: jeśli nie będziesz zadowolony z korepetytora, zwrócimy Ci pieniądze lub zastąpimy go innym.

Plusy:

 • Spersonalizowane lekcje dostosowane do Twojego poziomu i celów nauki;
 • Idealne do ćwiczenia mówionego języka włoskiego;
 • Szeroki wybór doświadczonych korepetytorów, dla których język włoski jest językiem ojczystym.

Wady:

 • Lekcje na żywo wymagają stałego i stabilnego połączenia z Internetem.

RaiScuola - Italiano per Stranieri

Najlepszy dla początkujących

Portal RaiScuola jest projektem RAI, jednego z największych włoskich nadawców radiowych i telewizyjnych, i jest przeznaczony dla szkół na wszystkich poziomach zaawansowania. Kurs online Italiano per Stranieri jest skierowany do obcokrajowców, którzy chcą nauczyć się podstaw języka i kultury włoskiej.

Kurs podzielony jest na 4 poziomy (A1, A2, B1 i B2), a każdy z nich składa się z około 15 jednostek. Każda jednostka zawiera krótkie filmiki z rozmowami i scenkami z życia codziennego, których transkrypcja znajduje się na dole strony. Obrazu dopełniają pigułki gramatyczne, pogłębione felietony, lista przydatnych słów oraz słownictwo wizualne.

Jest to idealny kurs dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka włoskiego, a dodatkowo jest całkowicie darmowy.

Plusy:

 • Jest to kompleksowy kurs idealny dla osób zupełnie początkujących, które chcą osiągnąć co najmniej poziom B2 w nauce języka włoskiego.
 • Całkowicie darmowy.

Wady:

 • Projekt ma już kilka lat, więc jakość audio i wideo może być przestarzała w porównaniu z dzisiejszymi standardami.

FutureLearn z UniStraSi

Najlepszy dla darmowych zasobów

FutureLearn to globalna platforma, która zawiera setki kursów online prowadzonych przez uniwersytety i ekspertów branżowych z całego świata. Ten kurs włoskiego online został opracowany we współpracy z Uniwersytetem dla Obcokrajowców w Sienie (UniStraSi).

Jest to idealny kurs dla osób, które nie znają języka włoskiego i chcą nauczyć się jego podstaw zarówno z językowego, jak i kulturowego punktu widzenia. Kurs obejmuje 6 jednostek lekcyjnych, po jednej w tygodniu, z materiałami wideo, długimi artykułami, nagraniami audio i quizami. Szacowane zaangażowanie wynosi około 3 godzin tygodniowo.

Możesz uczestniczyć w kursie zgodnie z własnym planem zajęć, ale jeśli chcesz, będziesz mógł skontaktować się z nauczycielami i innymi studentami dzięki dedykowanemu forum FutureLearn, które zmienia kurs w w potężne doświadczenie społecznościowego uczenia się.

Możesz dołączyć do kursu za darmo i uzyskać dostęp do materiałów edukacyjnych przez 8 tygodni. Jeśli wolisz uzyskać szerszy dostęp i otrzymać certyfikat osiągnięć, możesz uaktualnić kurs za 45 dolarów.

Plusy:

 • Kurs prowadzony przez jeden z najbardziej renomowanych włoskich uniwersytetów.
 • Potężne doświadczenie w nauczaniu społecznościowym, możesz dzielić się pomysłami ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami na każdym etapie kursu.

Wady:

 • Darmowy plan pozwala na korzystanie z materiałów kursu tylko przez 8 tygodni.
Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Scuola Leonardo Da Vinci

Najlepszy dla lekcji grupowych

Załóżmy, że chcesz brać lekcje włoskiego online zachowując tradycyjne podejście z nauczycielem języka i innymi uczniami. W takim przypadku, kursy w Scuola Leonardo da Vinci mogą być dla Ciebie.

Wirtualne klasy składają się z maksymalnie 14 uczniów Dzięki temu nauczyciel może zająć się każdą osobą z uwagą i troską. Nauczyciel udostępni Ci bezpłatne materiały cyfrowe, które pozwolą Ci z powodzeniem uczestniczyć w kursie. Otrzymasz także bezpłatny dostęp do platformy Google Classroom, gdzie będziesz mógł wykonywać ćwiczenia pogłębiające i utrwalające wiedzę.

Możesz wybrać kurs w niepełnym wymiarze godzin lub kurs intensywny, odbywający się rano lub po południu w strefie czasowej GMT +2. W ofercie szkoły Leonardo da Vinci znajdują się również kursy dla młodszych dzieci i nastolatków.

Ceny zaczynają się od około 176 dolarów za kurs intensywny do 340 dolarów za kurs w niepełnym wymiarze godzin.

Plusy:

 • Uczestniczenie w zajęciach z innymi uczniami to świetna opcja, jeśli lubisz uczyć się w grupie.
 • Nauczyciel, który przydziela ćwiczenia i poprawia zadania, może być bardziej uspokajający dla tych, którzy potrzebują ciągłych wskazówek.

Wady::

 • Godziny zajęć są stałe, więc jest to rozwiązanie mniej odpowiednie dla osób o bardzo elastycznym planie zajęć.
 • Lekcje na żywo wymagają silnego i stałego połączenia z Internetem.

Metoda Mimic

Najlepsza do ćwiczenia wymowy

Metoda Mimic ma na celu wzmocnienie istotnej części procesu rozumienia się w języku włoskim: poprawnej wymowy. Jeśli Twój poziom pisemnego języka włoskiego jest dobry, ale masz trudności z rozumieniem rodzimych użytkowników języka lub boisz się mówić, ta opcja może być dla Ciebie.

Metoda Mimiki koncentruje się na technikach służących rozwijaniu świadomości i kontroli nad ustami podczas mówienia po włosku. "Kiedy już poznasz, jak działają Twoje usta, o wiele łatwiej będzie Ci nauczyć się słyszeć i wymawiać po włosku" - informują na swojej stronie internetowej.

Metoda Mimica oferuje samodzielny kurs języka włoskiego online, zawierający ponad 6 godzin materiałów wideo, ćwiczenia audio, karty ćwiczeń i lekcje w formacie pdf do pobrania. Raz zakupiony kurs nie ma daty ważności, więc można go rozpocząć i zakończyć, kiedy tylko się chce.

Cena wynosi około 197 dolarów.

Plusy:

 • Jest to oryginalna metoda, która różni się od tradycyjnych kursów online.
 • Idealna do doskonalenia mówionego języka włoskiego i wymowy.

Wady:

 • Niekonwencjonalne podejście może nie spodobać się osobom, które wolą bardziej tradycyjne metody nauki.

Impara l'Italiano con Italiano Automatico

Najlepszy dla materiałów audio

Kanał YouTube "Impara l'Italiano con Italiano Automatico" jest prowadzony przez Alberto z Brescii. Jego filmy do nauka włoskiego opierają się na metodzie zwanej przez niego "il metodo naturale" (metoda naturalna), która koncentruje się na słuchaniu.

Alberto tworzy zabawne filmiki, opowiada o swoim życiu we Włoszech, a czasem angażuje w nie niektóre osoby ze swojej rodziny, np. ukochaną babcię Elide.

Z jego strony internetowej można również pobrać materiały w formacie pdf i pliki audio, aby poprawić swoje rozumienie języka włoskiego. Kurs audio jest odpowiedni dla osób, które znają język przynajmniej w stopniu podstawowym.

Kanał na YouTube jest bezpłatny, ale Alberto oferuje również kursy audio w formacie mp3, do których dołączone są materiały pdf, w cenie od około 78 dolarów.

Plusy:

 • Kurs ma charakter zabawny i nieformalny; Alberto jest jak przyjaciel, który uczy cię języka bez żadnych wykładów.
 • Filmy na YouTube pomagają zorientować się w jakości kursów oferowanych na stronie.

Wady::

 • Metoda Alberto może nie być odpowiednia dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat gramatyki włoskiej.

Szkoła One World Online

Najlepsza dla kursów wideo

One World Online School jest szkołą języka włoskiego założoną przez Veronicę Altana, nauczycielkę mieszkającą na Sardynii.Szkoła oferuje wartościowe kursy online kursy wideo online, zarówno darmowe, jak i oparte na subskrypcjido nauki języka włoskiego. Zakres kursów jest bardzo szeroki i zaczyna się od poziomu początkującego aż po zaawansowany.

Za stałą opłatą, zaczynającą się od 23 dolarów, można uzyskać dostęp do pakietów abonamentowych, które zawierają około 200 lekcji wideo oraz 3 sesje na żywo z Weroniką na prywatnej grupie na Facebooku.

Jeśli wolisz mniej intensywny, ale równie bogaty kurs, możesz wykupić pakiety "Un anno z Weroniką". Każdy z nich zawiera około 200 lekcji wideo, ćwiczenia gramatyczne, pliki audio do pobrania oraz testy oceniające Twoje postępy. Ceny tego kursu zaczynają się od 116 dolarów.

Plusy:

 • Wiele lekcji wideo dostępnych jest również za darmo na szkolnym kanale YouTube.
 • Bogata i zróżnicowana zawartość wideo, aby poprawić różne aspekty języka włoskiego, od gramatyki po mowę.

Wady:

 • Zajęcia na żywo wydają się być ograniczone do spotkań grupowych na Facebooku.
 • Jeśli wolisz nauczanie 1 na 1, ten kurs może nie być dla Ciebie odpowiedni.

edX z Wellesley College

Najlepszy dla kursów na poziomie college'u

edX to amerykańska platforma masowych otwartych kursów online (MOOC) założona przez Harvard i MIT, która organizuje kursy online na poziomie college'u w wielu dyscyplinach. Zajęcia zorganizowane we współpracy z Wellesley College są idealne, jeśli chcesz nauczyć się podstaw języka włoskiego poprzez wzmocnienie czterech podstawowych umiejętnościsłuchania, czytania, pisania i mówienia.

Struktura kursu jest bardzo klasyczna i składa się z 4 jednostek podzielonych na 6-7 lekcji: treści są zróżnicowane i obejmują objaśnienia gramatyczne, listy nowych słów, czytanie, słuchanie i kreatywne pisanie. Potraktuj to jako warsztaty języka włoskiego, które pomogą Ci przejść od poziomu podstawowego do średnio zaawansowanego.

Czas trwania kursu to około 8 tygodni, przy szacowanym zaangażowaniu 3-4 godzin tygodniowo.

Kurs jest bezpłatny, ale jeśli chcesz, możesz otrzymać certyfikat ukończenia kursu (Verified Certificate of Completion) za 49 dolarów. Aby otrzymać certyfikat, musisz zdać testy z wynikiem końcowym 60%.

Plusy:

 • Bardzo dobrze zorganizowany kurs, który sprawi, że poczujesz się komfortowo, jeśli jesteś przyzwyczajony do nauki języków w tradycyjny sposób.
 • Duża różnorodność materiałów do nauki.

Wady:

 • Brak możliwości interakcji na żywo z nauczycielem lub innymi uczniami.

AlmaTV

Najlepszy dla zaawansowanych gramatyków

ALMA.tv jest pierwszą telewizją internetową poświęconą językowi i kulturze włoskiej. Jest ona skierowana do studentów zagranicznych uczących się języka włoskiego, nauczycieli języka włoskiego dla obcokrajowców oraz entuzjastów języka i kultury włoskiej.

Strona zawiera wiele materiałów, zwłaszcza w formacie wideo. Treści są dostępne bezpłatnie na dwa różne sposoby:

 • Wideo na żywo, z nieprzerwanym strumieniem programów nadawanych 24 godziny na dobę;
 • Wideo na żądanie, z archiwum filmów podzielonych na kategorie, które można oglądać, kiedy się chce.

Kategorie treści są bardzo liczne i pozwalają na przeróżne ćwiczenia - od gramatyki po słownictwo, od słuchania po oglądanie filmów dokumentalnych i wywiadów. Można również ćwiczyć za pomocą quizów i gier interaktywnych lub znaleźć obszerne sekcje, które wyjaśniają najbardziej znane Włoskie wyrażenia idiomatyczne: idealne rozwiązanie, jeśli znasz już język włoski na dobrym poziomie!

Większość materiałów jest dostępna za darmo, ale można również wykupić kursy wideo premium za opłatą 14 dolarów.

Plusy:

 • Bogata i oryginalna zawartość, pozwalająca na dogłębne poznanie kultury włoskiej.

Wady:

 • Organizacja strony może utrudniać poruszanie się po tak obszernej ofercie.

Mondly

Najlepsze dla gier i flashcards

Mondly to darmowa platforma do nauki języków obcych, która oferuje aplikację internetową i mobilną do nauki języków. Lekcje włoskiego online z Mondly stają się chwilą zabawy i rozrywki. Interfejs aplikacji jest bardzo zabawny i oparty na grywalizacji..

Mondly oferuje również lekcje w rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, integruje chatboty i technologie rozpoznawania głosu, które pomogą Ci nauczyć się podstaw włoskiego z łatwością.

Jest to idealny kurs, jeśli nauka języka z podręczników do gramatyki nie jest twoją mocną stroną i jeśli potrzebujesz ciągłych wyzwań, aby robić postępy.

Karty ćwiczeń i quizy pozwalają poświęcić kilka minut dziennie na ćwiczenie języka włoskiego, zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. To świetny sposób na wypełnienie wolnego czasu i posiadanie kursu włoskiego online zawsze w kieszeni!

Pierwsze lekcje są bezpłatne, ale aby uzyskać dostęp do wszystkich treści, należy wykupić plan Premium, którego cena zaczyna się od 11 dolarów miesięcznie.

Plusy:

 • Zabawny sposób na naukę włoskiego online.
 • Przystępna cena dla wciągającej nauki.

Wady:

 • Flashcards i ćwiczenia mogą być nieco monotonne na dłuższą metę.
 • Gry nie pozwalają na bardziej interaktywne doświadczenia z native speakerami.

Podsumowanie

Nie ma czegoś takiego jak . Każdy ma inne podejście do nauki języków obcych i inne przyzwyczajenia. Z tego powodu, oferta kursów włoskiego online jest nieskończona, a odnalezienie się w niej może być trudne. Nie spiesz się, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, a następnie wyrusz na odkrywanie "la bella lingua"!

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl