Najpopularniejsza muzyka do focenia, według danych Spotify

Czy kiedykolwiek włożyłeś słuchawki, włączyłeś swoją ulubioną playlistę i dostroiłeś się do reszty świata? To właśnie jest moc muzyki. Może ona poprawić Twój nastrój, zmniejszyć stres i zwiększyć koncentrację.

Ale jaki rodzaj muzyki jest najlepszy podczas pracy lub nauki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy ponad 1,200 playlist, 182,000 piosenek i 58,000 artystów na Spotify, aby określić artystów, piosenki, albumy i gatunki, które ludzie lubią najbardziej podczas pracy i nauki. Skupiliśmy się na muzyce, która zawierała siedem głównych słów kluczowych: "koncentracja", "skupić się", "praca", "głęboka praca", "produktywność" i "studiowanie".

Kluczowe wnioski.

  • Najpopularniejsze gatunki muzyczne sprzyjające skupieniu i produktywności to. lo-fi, elektronika i ambient.
  • Ludovico Einaudi, Ólafur Arnalds i Bonobo to najpopularniejsi artyści sprzyjający skupieniu i produktywności.
  • Muzyka z filmowych ścieżek dźwiękowych, takich jak np. Interstellar, Westworld, oraz Gra o Tron był szczególnie popularny wśród playlist stworzonych do skupiania się.

Najpopularniejsze gatunki muzyczne do skupiania się

Jeśli myślisz, że popularne gatunki, takie jak rap, country lub pop, są na tej liście, czeka cię niespodzianka. Wygrywa muzyka lo-fi, elektroniczna i ambient.

1. Lo-fi / Chillhop

Spośród 100 najlepszych playlist do pracy i nauki, które przeanalizowaliśmy, 20% zostało sklasyfikowanych jako lo-fi lub chillpop. Stały się one szczególnie popularne podczas pandemii, z 112% wzrostem wyszukiwań od 2020 roku.

"Lo-fi" oznacza "low-fidelity"- to muzyka, która zawiera niedoskonałości. Na przykład trzask winylu lub syczenie werbla. Ogólnie rzecz biorąc, lo-fi zawiera elementy house'u, jazzu, łatwego słuchania i bitów hip-hopowych. Ten typ muzyki pomaga skoncentrować się płatowi czołowemu naszego mózgu. Rzeczywiście, takie niedoskonałości lub niskie szumy mogą faktycznie wprowadzić go w stan skupienia.

Chillhop to fuzja chill-outu z hip-hopem, w którym powolne, kojące tempo zastępuje gwałtowny atak liryczny hardcore'owego rapu, a do tego dochodzą smyczki, pianino i syntezatory. Jest to czasami opisywane jako forma łatwego słuchania lub nawet muzyki z windy, ale jest coraz bardziej popularne w demografii 15-35 lat.

2. Elektronika

Drugim najpopularniejszym gatunkiem w naszym badaniu była muzyka elektroniczna. Muzyka elektroniczna wykorzystuje elektroniczne instrumenty muzyczne i technologię do tworzenia muzyki, w tym klawiatury, syntezatory cyfrowe i automaty perkusyjne. Nie ma tu czteroosobowych zespołów rockowych.

Istnieje wiele rodzajów muzyki elektronicznej, w tym house, techno, trance oraz drum and bass. W sumie, 13% z 100 najlepszych list odtwarzania dla pracy i nauki, które przeanalizowaliśmy, było elektronicznych.

3. Ambient

Spośród 100 najlepszych playlist do pracy i nauki, które przeanalizowaliśmy, 10% zostało skategoryzowanych jako ambientRodzaj muzyki, która podkreśla raczej nastrój i teksturę niż melodie i rytmy.

Utwory ambientowe utrzymują się na nutach i akordach przez długi czas, nie powtarzają się i mają aspekt improwizacyjny. Nie ma tu żadnych "haczyków", które można znaleźć w muzyce pop, rock czy country, które rozpraszają Cię, sprawiając, że Twój mózg przewiduje, co będzie dalej.

Najpopularniejsi muzycy do słuchania podczas nauki lub pracy

Teraz, gdy już zidentyfikowaliśmy rodzaje muzyki, które najbardziej sprzyjają pracy i nauce, możemy przyjrzeć się bliżej temu, jacy artyści są najbardziej popularni.

Przy tak popularnych stylach jak hip-hop, country, pop i rock, nie powinno dziwić, że tylko jeden muzyk w pierwszej piątce jest aktualnym liderem list przebojów: Khalid, amerykański pop i R&B singer-songwriter znany z takich piosenek jak "Eastside" i "Young, Dumb & Broke".

Inni w pobliżu szczytu listy to. kompozytorzy, producenci elektroniczni i kompozytorzy muzyki filmowej.. Znani współcześni artyści mają tendencję do spadania dalej w dół listy, wśród nich: Justin Bieber (nr 11), ODESZA (nr 12), Billie Eilish (nr 13), Drake (nr 17), Ed Sheeran (nr 23) i Niall Horan (nr 24).

Wiele klasycznych kompozytorów, którzy nie pojawiają się w popularnych stacjach radiowych i na listach streamingowych, zajmuje tu dość poczesne miejsce. Są wśród nich tacy jak Ludwig van Beethoven (nr 14), Johann Sebastian Bach (nr 19) czy Piotr Iljicz Czajkowski (nr 25).

Oto pierwsza trójka:

1. Ludovico Einaudi

Einaudi to włoski pianista i kompozytor, który tworzy muzykę klasyczną która czerpie z rocka, jazzu i amerykańskiego minimalizmu.

Być może nie słyszałeś o Ludovico, ale jest on niezwykle popularny wśród słuchaczy, którzy preferowali analizowane przez nas playlisty. Jego nazwisko pojawiło się ponad 1000 razy na tych listach, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku drugiego najpopularniejszego artysty. Ponadto, dwa jego utwory znalazły się na szczycie listy 10 najpopularniejszych piosenek na studia: "Nuvole Bianche" i "Experience".

2. Ólafur Arnalds

Nazwisko Arnaldsa pojawiło się ponad 400 razy na wszystkich analizowanych przez nas playlistach. Ten islandzki multiinstrumentalista i producent elektroniczny miesza smyczki i fortepian z pętlami i bitami w gatunkach, które obejmują klasykę, eksperyment, elektronikę i ambient.

3. Bonobo

Ten brytyjski muzyk i producent trip-hopowy (prawdziwe nazwisko: Simon Green) zajął trzecie miejsce na naszej liście, a jego nazwisko pojawiło się ponad 300 razy na przeanalizowanych przez nas playlistach.

Trip-hop to klimatyczna muzyka w tempie down-tempo, często odwołująca się do funku i cool jazzu z lat 70. Muzyka Bonobo to jazz, garage, soul i deep house.

Najpopularniejsze piosenki do nauki lub pracy

Homing in further, postanowiliśmy przyjrzeć się konkretnym utworom, które cieszyły się największą popularnością wśród naszych playlist.

Popularne były piosenki z filmowych ścieżek dźwiękowychstanowiąc jedną piątą z 20 najlepszych piosenek - np. Amélie, Incepcjai Interstellar soundtracki, w szczególności. Inne znane współczesne piosenki to "Golden" Harry'ego Stylesa (nr 24), "Let It Go" Jamesa Baya (nr 32) i "Hey, Soul Sister" Train (nr 42).

Najpopularniejsze albumy do nauki lub pracy

Oprócz tego, że poszczególne utwory znalazły się na szczycie naszej listy popularności, to również ścieżki dźwiękowe jako całość cieszyły się popularnością, gdy sprawdzaliśmy najczęściej słuchane albumy podczas pracy i nauki. W rzeczywistości większość z pierwszej dziesiątki stanowiły ścieżki dźwiękowe, wśród których znalazły się m.in. Interstellar, Westworld, i Gra o Tron.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że praca Ramina Djawadiego odpowiadała za kilka z 10 najlepszych albumów, m.in. Game of Thrones i dwa sezony Westworld. Z kolei Hans Zimmer pojawił się w pierwszej dziesiątce dwukrotnie, m.in. za Interstellar i Planet Earth II soundtracki.

Te, które nie są ścieżkami dźwiękowymi to m.in. Fine Line autorstwa Harry'ego Stylesa (nr 10), ÷ (Deluxe) Eda Sheerana (nr 16), Doo-Wops & Hooligans Bruno Marsa (nr 25), oraz Continuum Johna Mayera (nr 28).

Dlaczego soundtracki są tak dobre, gdy trzeba się skupić?

Są one specjalnie zaprojektowane aby pobudzić Twoje zmysły, a jednocześnie wtopić się w tło Twojego mózgu, co może Cię zmotywować i zaangażować w zadanie, nie rozpraszając Cię od niego. Podczas gdy niektóre ścieżki dźwiękowe zawierają teksty i wokale, wiele partytur filmowych i telewizyjnych składa się w całości lub w większości z utworów instrumentalnych, dzięki czemu dobrze nadają się do pracy.

Nasze badanie potwierdziło, że muzyka instrumentalna w tle może wzmocnić koncentrację i zwiększyć skupienie, niezależnie od tego czy ucząc się nowego języka czy też wykonujesz pracę.

Metodologia

Przeanalizowaliśmy ponad 1 200 list odtwarzania, 182 000 piosenek i 58 000 artystów aby określić artystów, piosenki, albumy i gatunki, które ludzie lubią najbardziej podczas pracy i nauki. Skompilowaliśmy nasze listy odtwarzania na podstawie wyszukiwań dla siedmiu słów kluczowych: "koncentracja", "skupić się", "praca", "głęboka praca", "produktywność" i "studiowanie".

Na stronie Analizowaliśmy popularność playlist na dwa sposoby: poprzez liczbę "polubień", jakie zdobyła każda playlista, oraz poprzez jej pozycję w wynikach wyszukiwania, które Spotify gdy szukaliśmy każdego słowa kluczowego. Porównując te dwie metodologie, stwierdziliśmy, że że wyniki wyszukiwania oferowane przez Spotify lepiej odzwierciedlają zainteresowania użytkowników.. Te wyniki wyszukiwania uwzględniają liczbę "polubień", jakie otrzymuje dana lista odtwarzania, a także inne czynniki.

Aby określić najpopularniejszych artystów, piosenki i albumy, przeanalizowaliśmy pierwsze 25 list odtwarzania. przeanalizowaliśmy pierwsze 25 list odtwarzania wyświetlanych dla każdego z siedmiu słów kluczowychLicząc przypadki, w których artyści, piosenki i albumy pojawiały się na różnych listach odtwarzania. Na stronie Odfiltrowaliśmy kilku artystów i listy odtwarzania, które były powiązane z sztucznie zawyżonymi licznikami na podstawie tego, jak skonstruowane są ich listy odtwarzania. Aby ustalić najpopularniejszych gatunków, przeanalizowaliśmy tytuły i opisy 100 najwyżej notowanych playlist i policzyliśmy wzmianki o różnych gatunkach.

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl