Najskuteczniejsze sposoby na poprawę wymowy angielskiej

Nie można odnieść sukcesu w poprawie wymowy angielskiej, jeśli nie wie się, od czego zacząć. Wiele rzeczy może pomóc Ci w mówieniu po angielsku. Możesz rozwinąć swoje umiejętności konwersacyjne, stosując kilka prostych, ale przydatnych wskazówek. Należy pamiętać, że podczas nauki języka potrzeba od trzech do sześciu miesięcy, aby poczuć prawdziwą różnicę w wymowie. Możesz również znaleźć native speakera i poćwiczyć swoją brytyjską lub amerykańską wymowę.

Wykorzystaj media, aby poprawić swoją wymowę angielską

Jest kilka opcji do wyboru. Najbardziej oczywistym sposobem jest oglądanie anglojęzycznych filmów lub programów telewizyjnych. Jak wymawiane są samogłoski i spółgłoski? Które sylaby są akcentowane? Jakie kształty przybierają usta aktorów podczas mówienia?

W programach dla dzieci mowa jest wolna i prosta, co sprawia, że są one idealne do nauki języka, a także fonemów i kombinacji słów.

Inną wskazówką jest oglądanie filmów z napisami, dzięki czemu można się zorientować, które słowa nie są zgodne z zasadami fonetyki.

Filmy, programy telewizyjne i wiadomości również zawierają powszechnie używane zwroty i terminy, a także zazwyczaj trochę slangu. Nie zapominaj o reklamach, ponieważ są one kolejnym doskonałym sposobem na naukę i doskonalenie wymowy angielskiej. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na użyte słowa, a nie na treść. Wyrazistość i tempo wypowiedzi są również niezbędne, więc zwróć uwagę również na te aspekty.

Bardzo korzystne jest również czytanie książek, czasopism i gazet w języku angielskim. Dobrym pomysłem jest codzienne czytanie na głos; należy samemu wybrać, co chce się czytać. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zapisanie kilku słów, a następnie ćwiczenie ich wymawiania. W ten sposób można się zorientować, gdzie trzeba jeszcze poćwiczyć, by poprawić wymowę. Nagrywanie własnych wypowiedzi to doskonały sposób na zwiększenie pewności siebie i cenne narzędzie pozwalające usłyszeć własne błędy.

Nie wstydź się mówić

Rozmowa z rodzimymi użytkownikami języka jest najlepszym sposobem na poprawę wymowy angielskiej. Na początku możesz czuć się nieśmiało, ale im więcej będziesz ćwiczył, tym swobodniej będziesz się czuł w ich towarzystwie. Rozmawiaj z rodzimymi użytkownikami języka, aby poprawić swoją umiejętność mówienia. Upewnij się, że zawsze mówisz w spokojnym tempie i że Twoja wymowa jest wyraźna.

Znajdź kogoś, kto ćwiczy angielski, i pomagajcie sobie nawzajem. Czytajcie sobie nawzajem. Wymyślajcie fikcyjne sceny i dialogi, aby było wesoło i przyjemnie.

[subskrypcja_form]

Bardzo pomocny może być również kurs angielskiego online. Wiele z tych kursów daje studentom możliwość ćwiczenia z ludźmi z całego świata, a nie tylko z nauczycielem, który jest rodowitym Anglikiem.

Więcej pomysłów

Korzystaj ze słownika i zwracaj uwagę na fonetyczną pisownię i wymowę słów; zrób listę słów, których możesz użyć po zapoznaniu się z nimi. Korzystaj z tezaurusa, aby wzbogacić swoje słownictwo i wymowę. Zawsze myśl po angielsku; nie tłumacz słów z powrotem na swój język. Ważne jest, abyś szedł do przodu i unikał stosowania niewłaściwej struktury zdań.

Istnieje wiele sposobów na poprawienie swojej angielskiej wymowy. Wypróbuj jeden z nich lub wszystkie. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada, i trzymaj się go. Nie bój się, że zabrzmisz głupio. Każdy, kto kiedykolwiek próbował mówić w języku obcym, wie, że wymaga to wiele pracy i poświęcenia.

Szczęście zawsze przychodzi do tych, którzy ciężko pracują - Marlene Dietrich

Jakich metod używasz, aby poprawić swoją wymowę w języku angielskim?

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl