Upskill America: Umiejętności, których szukamy dla przyszłości

Ostatnie lata to duże zmiany w charakterze pracy - protokoły COVID-19, Wielka Rezygnacja i postęp technologiczny zmieniły krajobraz biznesowy, skłaniając wiele osób do ponownej oceny zarówno wykonywanej pracy, jak i sposobu jej wykonywania. Niezależnie od tego, czy ludzie chcą otrzymać podwyżkę, zdobyć nową pracę, czy też czerpać prostą przyjemność z uczenia się czegoś nowego, podnoszenie kwalifikacji może być kluczowym pierwszym krokiem.

Aby dowiedzieć się, jakich umiejętności uczą się Amerykanie, sięgnęliśmy do danych z wyszukiwarki Google Trends. Przeanalizowaliśmy 572 słowa kluczowe reprezentujące zainteresowanie ponad 50 różnymi umiejętnościami istotnymi dla amerykańskich pracowników i skupiliśmy się na dwóch kluczowych wskaźnikach:

 1. . Średnia miesięczna wielkość wyszukiwania dla ponad 50 indywidualnych umiejętności oraz trzynastu różnych kategorii umiejętności. To ujawniło aktualne, najbardziej poszukiwane umiejętności zawodowe.
 2. Na stronie zmiany w ilości wyszukiwań w ciągu ostatniego roku dla każdej umiejętności i kategorii. Zmiany te wskazały, które umiejętności stają się coraz ważniejsze dla amerykańskiej siły roboczej.

Najważniejsze wnioski

 • Trzy najgorętsze umiejętności to nauka o danych i wizualizacja (+76%), marketing cyfrowy (+35%) oraz zarządzanie danymi (+34%).
 • Na podstawie aktualnej liczby wyszukiwanych umiejętności, najbardziej pożądanymi zestawami umiejętności w Ameryce są obecnie kodowanie (40%), zarządzanie danymi (16%) oraz projektowanie (13%).
 • Języki programowania jak Python są najbardziej pożądanymi umiejętnościami szczegółowymi.

Umiejętności dla przyszłego miejsca pracy

Nauka o danych, analityka danych i marketing cyfrowy zyskały na znaczeniu, ponieważ globalne miejsce pracy przechodzi cyfrową transformację która wymaga od wszystkich pracowników umiejętności technicznych (i społecznych) pozwalających na poruszanie się w ciągłych zmianach.

Strona Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy przewiduje, że w najbliższym czasie pojawi się więcej ofert pracy dla programistów i analityków oprogramowania, analityków badań rynkowych i specjalistów ds. marketingu - a nasze dane dotyczące wyszukiwania w Google sugerują, że amerykańska siła robocza rzeczywiście rośnie, aby sprostać temu nowemu zapotrzebowaniu.

Zmiany w ilości wyszukiwań w ciągu ostatniego roku pokazują nowy nacisk na naukę tych technicznych umiejętności komputerowych i analitycznych, które są tak istotne dla gospodarki cyfrowej. Najbardziej gwałtowny wzrost zainteresowania nastąpił w przypadku nauki o danych i wizualizacji (+76%), marketing cyfrowy (+35%), takich jak praca z SEO i Google Ads, oraz zarządzanie danymi za pomocą Excela (+34%).

Podczas gdy zainteresowanie kodowaniem również znacząco wzrasta, z 26% wzrostem wolumenu wyszukiwania o 26% w ciągu ostatniego roku, to super-niche umiejętności techniczne zyskały w tym roku podobną trakcję. Zainteresowanie tymi specjalistycznymi umiejętnościami technicznymi wzrosło o prawie jedną czwartą (+23%): inżynieria projektowania wspomaganego komputerowo, umiejętności związane z oprogramowaniem takie jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), systemy zarządzania treścią (CMS) oraz narzędzia operacyjne IT (DevOps).

Jednak nawet w tym ferworze technologicznym umiejętności miękkie, takie jak zarządzanie i komunikacja, będą nadal bardzo istotne. Sukces w pracy zależy w dużej mierze od inteligencja emocjonalna. Dlatego też zainteresowanie poprawą umiejętności interpersonalnych i zarządzania wzrosło o 34% w ciągu ostatniego roku. Sodobnie, z 32% wzrostem zainteresowania, Amerykanie chcą podnieść swoje umiejętności zawodowe poprzez naukę podstawowych aplikacji biznesowych.

W porównaniu do technologii, nauka umiejętności kreatywnych może nie być tak dużym zainteresowaniem w nadchodzących latach. Zainteresowanie nauką projektowania w ciągu ostatniego roku uległo pewnej stagnacji, a liczba wyszukiwań wzrosła o stosunkowo skromne 12%. Zainteresowanie pisanie i redagowanie spadło o 20%.

Podczas gdy Bitcoin może być nadal gorącym tematem, zainteresowanie blockchain i kryptowaluty spadło o prawie jedną trzecią (-32%) w ciągu ostatniego roku. Zainteresowanie uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja również spadło 2%. Mogą one nadal tworzyć wiadomości, ale te umiejętności mogą nie mieć szerokiego zastosowania w sile roboczej lub zrównoważonych wymaganiach pracodawców.

Gdzie Amerykanie zdobywają nowe umiejętności

Na poziomie krajowym, nauka o danych, marketing cyfrowy i zarządzanie danymi z pewnością wzbudziły zainteresowanie Amerykanów. Aby zrozumieć, gdzie Amerykanie są najbardziej zainteresowani zarówno nowymi, jak i zszywanymi umiejętnościami, zbadaliśmy zmiany w ilości wyszukiwań również na poziomie stanu i miasta.

Zauważyliśmy znaczne zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji w obszarach miejskich, ale uczenie się online sprawia, że nawet osoby z odległych miejscowości mogą nadążyć za zapotrzebowaniem na pracowników. W niektórych mniej zaludnionych i bardziej wiejskich stanach (Montana i Idaho, na przykład), wysoki procent wzrostu w stanach wskazuje na pojawiające się zainteresowanie, gdzie wcześniej było stosunkowo mało.

1. Nauka o danych i wizualizacja (+76%)

Zainteresowanie nauką o danych i wizualizacją, która obejmuje coraz ważniejsze umiejętności, takie jak analityka danychwzrosło w ciągu ostatniego roku bardziej niż w jakiejkolwiek innej kategorii umiejętności - ponad dwukrotnie w porównaniu z kolejną najwyższą kategorią. Względny wzrost był najbardziej dramatyczny w wiejskich stanach Wyoming (+400%) i Idaho (+183%), a także w mieście Chicago (+67%).

2. Marketing cyfrowy (+35%)

Zainteresowanie umiejętnościami z zakresu marketingu cyfrowego, takimi jak SEO i Google Ads, wzrosło o ponad jedną trzecią w ciągu ostatniego roku, przy czym największy wzrost odnotowano w Arkansas (+125%) i Chicago (+32%).

3. Zarządzanie danymi (+34%)

Zainteresowanie zarządzaniem danymi poprzez Excel i arkusze kalkulacyjne również wzrosło o około jedną trzecią w ciągu ostatniego roku, z największymi wzrostami w Nowym Jorku (+46%) i Ohio (+44%). Duży skok odnotowaliśmy również w Teksasie (+43%), z najbardziej zauważalnym wzrostem zainteresowania w Houston (+42%).

4. Umiejętności interpersonalne i zarządzanie (+32%)

Zainteresowanie umiejętnościami interpersonalnymi i zarządzania - rzeczami takimi jak inteligencja emocjonalna, wystąpienia publiczne i zarządzanie projektami - wzrosło najbardziej w Pensylwanii (+54%) i Massachusetts (+53%), a także w San Antonio (+40%).

5. Podstawowe aplikacje biznesowe (+32%)

Microsoft Office nie wychodzi z mody. Zwłaszcza mieszkańcy Illinois (+39%) są coraz bardziej zainteresowani tym, by lepiej posługiwać się takimi aplikacjami jak Word i Outlook - w samym Chicago zainteresowanie wzrosło o 38%.

6. Kodowanie (+26%)

W całym kraju zainteresowanie kodowaniem wzrosło w ciągu ostatniego roku o prawie jedną czwartą. Szczególnie w Teksasie zainteresowanie wzrosło o 38%, a Nowy Jork nie pozostaje daleko w tyle (+35%).

7. Inżynieria projektowania wspomagana komputerowo (+23%)

Zainteresowanie CAD wzrosło o 50% w Mississippi i 35% w miastach Dallas/Ft.Worth.

8. Oprogramowanie (+23%)

Zainteresowanie umiejętnościami w zakresie oprogramowania - takimi jak zarządzanie relacjami z klientami, zarządzanie treścią i DevOps - wzrosło trzykrotnie w Montanie (+300%). Filadelfia (+45%), Houston (+41%) i Phoenix (+40%) to również gorące punkty.

9. Księgowość (+19%)

Zainteresowanie księgowością z oprogramowaniem Quickbooks wzrosło najbardziej w Illinois (+42%), Minnesocie (+39%) i Charlotte w Północnej Karolinie (+48%).

10. Projektowanie (+12%)

Zainteresowanie projektowaniem - czy to stron internetowych, wideo, czy za pomocą pakietu programów Adobe - również wzrosło w Charlotte, Karolinie Północnej (+24%) i Illinois (+27%), z centrum zainteresowania w Chicago (+19%).

11. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja (-4%)

Umiejętności uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji mogą być niszowe, ale mieszkańcy Rhode Island (+53%) i Alaski (+50%) wyrazili większe zainteresowanie nauką tych umiejętności, ale wzrost w większości bardziej zaludnionych stanów i miast jest znikomy.

12. Pisanie i redagowanie (-2%)

Rosnące zainteresowanie umiejętnościami pisania i redagowania jest ograniczone. Odnotowaliśmy duże skoki zainteresowania w Oklahomie (+36%) i Utah (+23%), ale Austin (+6%) jest jedynym dużym miastem, w którym odnotowano wzrost zainteresowania tymi umiejętnościami.

13. Blockchain i kryptowaluty (-32%)

Podobnie, zainteresowanie umiejętnościami związanymi z blockchainem i kryptowalutami spadło o prawie jedną trzecią rok do roku. Nie zaobserwowaliśmy wzrostu zainteresowania w głównych miastach, choć niektóre mniej ludne stany, takie jak Montana (+40%) i Iowa (+20%) wykazały rosnące zainteresowanie.

Najbardziej pożądane obecnie zestawy umiejętności i specjalizacje

Czasy się zmieniają, ale nadal warto doskonalić swoje umiejętności projektowe. Na podstawie aktualnej liczby wyszukiwań dla każdej kategorii umiejętności, cztery najbardziej pożądane zestawy umiejętności w Ameryce to kodowanie, z 40% udziałem w ogólnej liczbie wyszukiwań, następnie zarządzanie danymi (16%), projektowanie (13%) i księgowość (10%).

W porównaniu z tymi bardziej ugruntowanymi obszarami umiejętności, obecne zainteresowanie kluczowymi obszarami wzrostu, takimi jak nauka o danych i wizualizacja (3%), umiejętności interpersonalne i zarządzania (3%) oraz marketing cyfrowy (1%) jest nadal skromne.

Dzisiejsze najważniejsze umiejętności

Obecny wolumen wyszukiwania już ujawnił zapotrzebowanie na konkretne umiejętności cyfrowe, takie jak kodowanie i zarządzanie danymi. Aby dodać niuansów, przyjrzeliśmy się aktualnej liczbie wyszukiwań konkretnych umiejętności, które składają się na każdą z naszych kategorii zainteresowań, aby zobaczyć, czego dokładnie uczą się teraz Amerykanie.

Odkryliśmy, że cztery z pięciu najbardziej pożądanych umiejętności w Ameryce to języki kodowania: Python jest najważniejszy, a następnie SQL, Java i C++. Excel - kluczowa umiejętność zarządzania danymi - zajmuje drugie miejsce, a nawet nauka o danych wydaje się już zyskiwać na popularności - zajmuje 8.

Choć niektóre konkretne umiejętności mogą być bardziej pożądane, największą siłę przebicia mają umiejętności projektowe, interpersonalne i zarządzania. Osiemnaście z 50 najlepszych umiejętności w USA jest związanych z projektowaniem, w tym:

 • Zasady projektowania graficznego (6th)
 • Adobe Photoshop (7.th)
 • Adobe Illustrator (12th)
 • Projektowanie stron internetowych (14th)

Kolejny 10 z 50 najlepszych to umiejętności miękkie związane z zarządzaniem ludźmi, projektami i własnymi procesami myślowymi. Należą do nich:

 • Zarządzanie projektami (16th)
 • Przywództwo (30.th)
 • Wystąpienia publiczne (31st)
 • Zarządzanie czasem (34th)

Specjalizacje według państw

Wiemy więc, jakie umiejętności są uważane za ważne na poziomie krajowym, ale spojrzenie na państwa indywidualnie ujawnia pewne specyficzne zainteresowania.

Patrząc na aktualną liczbę wyszukiwań według stanów, stwierdziliśmy, że kodowanie jest najbardziej rozpowszechnione w stanach o dużej liczbie ludności miejskiej, takich jak Kalifornia, Teksas, Wirginia, Waszyngton oraz New Jersey, podczas gdy Pennsylvania, Illinois, Ohio, Północna Karolina i Tennessee są najbardziej skoncentrowane na zarządzanie danymi.

Niektóre stany mają swoje własne specjalne sztuczki technologiczne: Georgia jest godna uwagi ze względu na swoje zainteresowanie oprogramowaniem umiejętności, podczas gdy Wisconsin specjalizuje się w inżynierii projektowania wspomaganego komputerowo.

Gdzie indziej dominuje projektowanie. Nowy Jork i większość innych stanów w USA są szczególnie skoncentrowane na projektowanie umiejętności, choć kilka z nich stawia na uczenie maszynowe i umiejętności w zakresie AI (jak Massachusetts, Indiana i Maryland) lub podstawowe aplikacje biznesowe (jak Missouri i Minnesota).

Specjalizacje według miast

Sprawdziliśmy również, jakie umiejętności najbardziej interesują obecnie piętnaście największych miast w Ameryce. Spośród tych piętnastu, sześć miast traktuje priorytetowo umiejętności związane z projektowaniem: Los Angeles, Phoenix, San Antonio, Jacksonville, Columbus i Indianapolis.

Nowy Jork, Austin i San Francisco skupiają się najbardziej na kodowanie, natomiast Chicago szczególnie zainteresowało się poprawą zarządzanie danymi.

Houston jest nieco bardziej tradycyjne i skupia się na księgowości, natomiast Filadelfia ma bardziej miękkie podejście - mieszkańcy Miasta Braterskiej Miłości są najbardziej zainteresowani zwiększeniem swoich umiejętności interpersonalnych i zarządzania.

Kilka miast wykazuje szczególne zainteresowanie uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją: San Diego, Dallas/Ft. Worth i Charlotte w Północnej Karolinie.

Wnioski

Zmiany na rynku pracy i w charakterze naszej pracy wymagają od Amerykanów uczenia się i rozwoju - zarówno po to, by lepiej wykonywać swoją obecną pracę, jak i po to, by znaleźć nowe możliwości. Coraz większe znaczenie mają umiejętności cyfrowe - takie jak wiedza o tym, jak zarządzać i analizować dane lub jak przenieść działania marketingowe firmy do internetu.

Umiejętności komunikacyjne pozostają kluczowe dla poruszania się po tej cyfryzacji, a nauka drugiego językaniezależnie od tego, czy jest to hiszpańskiego czy Python, może uczynić Cię bardziej wszechstronnym i wartościowym pracownikiem.

W międzyczasie, podstawowe umiejętności w miejscu pracy, takie jak projektowanie graficzne i Microsoft Office, nie straciły na znaczeniu. Na te umiejętności nadal jest duże zapotrzebowanie i są one cechami dynamicznej siły roboczej. Jeśli zamierzasz zdobyć nową umiejętność w nadziei na poprawę swoich perspektyw zawodowych, nauka programu Adobe Photoshop może być lepszą inwestycją niż handel kryptowalutami.

Metodologia

W maju 2022 roku przeanalizowaliśmy 572 słowa kluczowe reprezentujące zainteresowanie ponad 50 różnymi umiejętnościami istotnymi dla amerykańskich pracowników na obecnym rynku pracy. Skategoryzowaliśmy te umiejętności w 13 różnych grupach umiejętności:

 1. Księgowość
 2. Podstawowe aplikacje biznesowe
 3. Blockchain i kryptowaluty
 4. Kodowanie
 5. Inżynieria projektowania wspomagana komputerowo
 6. Nauka o danych i wizualizacja
 7. Marketing cyfrowy
 8. Zarządzanie danymi
 9. Projektowanie
 10. Interpersonalne i zarządzanie
 11. Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja
 12. Oprogramowanie
 13. Pisanie i redagowanie

Mając na uwadze te kategorie, przyjrzeliśmy się dwóm kluczowym wskaźnikom na poziomie krajowym, stanowym i miejskim:

 1. Aktualna wielkość wyszukiwania. Zebraliśmy średnią miesięczną liczbę wyszukiwań dla każdego słowa kluczowego i kategorii, aby określić, które rodzaje umiejętności są obecnie najbardziej kluczowe.
 2. Zmiany w wolumenie wyszukiwania. Użyliśmy tych delt, aby określić, które umiejętności wzbudziły największe zainteresowanie w ciągu ostatniego roku.

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl