Wynajęcie korepetytora językowego: Czy to się opłaca?

Co może być lepszego niż wymiana językowa?

Niewiele, moim zdaniem. Z wyjątkiem jednej rzeczy:

Korepetycji językowych.

Wymiany językowe są świetne, ale są też niedoskonałe. Ich luźna, nieformalna natura sprawia, że wyzwaniem jest utrzymanie każdej sesji skoncentrowanej, istotnej i wpływającej na naukę każdej osoby.

Z drugiej strony, korepetycje językowe nie mają żadnej z tych wad. Zatrudniając korepetytora językowego, masz kogoś, kto będzie gotowy nauczyć Cię tego, co chcesz wiedzieć i kiedy chcesz to wiedzieć.

W ramach każdej sesji korepetycyjnej pozostajesz w centrum swojego własnego świata nauki języka, dzięki czemu jesteś zmotywowany i możesz wykorzystać swój czas (i pieniądze) tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Moim zdaniem, potencjalna wartość korepetycji językowych znacznie przewyższa wszelkie inne dostępne na rynku środki; nie oznacza to jednak, że korepetycje językowe są idealnym środkiem, ani że są one dla każdego.

Nie oznacza to jednak, że korepetycje językowe są idealnym rozwiązaniem, ani że są dla każdego. Dzisiaj podzielę się z Tobą moim zdaniem zaletami i wadami pracy z korepetytorem językowym, abyś mógł określić, czy korepetycje lub wymiana językowa są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Zalety korepetycji językowych:

1 Korepetycje językowe dają Ci największą wartość za Twój czas i pieniądze

W przypadku korepetycji językowych, prawdopodobnie będziesz płacił native speakerowi (lub wykwalifikowanemu obcokrajowcowi) za poświęcenie swojego czasu na pomoc w doskonaleniu Twoich umiejętności w języku docelowym ( afiliacyjnym).

Oznacza to, że to Ty jesteś w centrum uwagi podczas każdej sesji i większość każdej interakcji powinna być poświęcona Twoim potrzebom jako osoby uczącej się. Często oznacza to również, że możesz kierować treścią swojej nauki zgodnie z własnymi upodobaniami i zainteresowaniami, z dala od tematów, które Cię mniej interesują.

#2 Korepetycje językowe pozwalają Ci być odpowiedzialnym za swoją naukę

Kiedy zatrudniasz korepetytora, dosłownie wymieniasz swoją zimną, twardą gotówkę na czas ćwiczeń językowych jeden na jeden.

korepetycje

Nikt nie lubi marnować pieniędzy, więc kiedy zatrudnisz korepetytora, szybko przekonasz się, że masz większą motywację do uczestniczenia w zajęciach, Wykonuj pracęi czerpać jak najwięcej korzyści z każdej sesji.

To działa podobnie dla korepetytora; ponieważ otrzymuje on pieniądze, będzie chciał wykonać dobrą robotę, aby Ci pomóc, aby nadal otrzymywać wynagrodzenie. Przez cały czas trwania korepetycji wymiana pieniędzy sprawi, że zarówno Ty, jak i Twój korepetytor będziecie gotowi do ciężkiej pracy.

#3 Korepetycje językowe mają wbudowaną pętlę sprzężenia zwrotnego

Kiedy pracujesz z korepetytorem językowym, dynamika może być podobna do tej, której doświadczyłeś w szkole: Ty wykonujesz pracę, a korepetytor/nauczyciel daje Ci informację zwrotną na temat Twoich osiągnięć.

Chociaż nie jest to najbardziej komfortowa dynamika , pozwala na łatwiejszą wymianę pytań, informacji zwrotnych i doświadczeń. konstruktywna krytyka niż jest to możliwe w przypadku przyjacielskiej wymiany językowej.

Ponieważ w zasadzie płacisz za informację zwrotną, jest mniej prawdopodobne, że będziesz zaskoczony, zniechęcony lub urażony, gdy ją otrzymasz.

#4 Korepetytorzy językowi są (zazwyczaj) wykwalifikowanymi i doświadczonymi nauczycielami

W większości przypadków zatrudniasz korepetytora, ponieważ posiada on pewne kwalifikacje - albo jest certyfikowany do nauczania Twojego języka docelowego, albo ma duże doświadczenie w pomaganiu ludziom w nauce języka docelowego. Lub jedno i drugie!

To doświadczenie oznacza, że korepetytor językowy będzie bardziej efektywny w pomaganiu Tobie popraw swoje umiejętności językoweszczególnie w porównaniu do niewykwalifikowanego partnera z wymiany językowej.

#5 Korepetytorzy językowi są łatwi do wynajęcia

O ile może być konieczne przekonanie przypadkowego native speak era, aby stał się zaangażowanym i zainteresowanym partnerem w wymianie językowej, o tyle wynajęcie korepetytora jest zazwyczaj o wiele bardziej płynnym procesem.

Dla korepetytora każda sesja jest płatną pracą, więc w jego najlepszym interesie jest znalezienie czasu w swoim grafiku, aby się z Tobą spotkać. Wielu korepetytorów językowych korzysta z aplikacji do planowania i obsługi płatności, aby usprawnić proces zatrudniania i rezerwacji sesji.

Wady korepetycji językowych:

#1 Korepetycje językowe kosztują pieniądze

Podczas gdy wymiana językowa kosztuje tylko czas, korepetycje językowe kosztują zarówno czas, jak i pieniądze. Już sam ten fakt jest powodem, dla którego większość ludzi unika zatrudniania korepetytorów językowych - po prostu ich na to nie stać!

Co gorsza, stawki nie są ujednolicone. W zależności od poziomu doświadczenia korepetytora, kraju zamieszkania i wielu innych czynników, kwota, jaką zapłacisz za sesję może się bardzo różnić w zależności od korepetytora.

Korepetytorzy językowi #2 mogą wymagać przygotowania lub pracy dodatkowej

Podobnie jak nauczyciele w klasie, korepetytorzy wymagają, byś między sesjami odrobił jakąś pracę domową lub przygotował się do zajęć. Często jest to korzystne; korepetytor chce, byś poprawiał się w tempie większym niż to, które jest możliwe podczas spotkań osobistych.

Jednakże, dodatkowa praca do wykonania poza każdym spotkaniem oznacza, że będziesz musiał mniej czasu i energii robić inne rzeczy. W większości przypadków jest to dobry kompromis, ale kiedy brakuje Ci czasu, trudno jest myśleć o pracy domowej inaczej niż jako o udręce.

#3 Korepetytorzy językowi nie są (zazwyczaj) po to, by być Twoimi przyjaciółmi

Kiedy spotykasz się z korepetytorem, istnieje wyraźny podział ról: Ty, "uczeń" jesteś tam po to, by się uczyć, ćwiczyć i otrzymywać informacje zwrotne. Z drugiej strony, Twój korepetytor jest często "nauczycielem", czyli prowadzi, instruuje i daje informacje zwrotne.

Ta hierarchia, w połączeniu z faktem, że płacisz korepetytorowi pieniądze, może sprawić, że będzie ona trudno jest nawiązać prawdziwą przyjaźń poza waszą relacją z korepetytorem.

#4 Korepetytorzy językowi mogą różnić się jakością

Nie ma dwóch takich samych korepetytorów językowych. Każdy, którego spotkasz, będzie miał swój własny styl, tempo, preferowane treści nauczania, poziom doświadczenia itd. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, zazwyczaj nie da się z góry przewidzieć, czy dany korepetytor i jego unikalne cechy będą dla Ciebie odpowiednie.

Aby znaleźć korepetytora, który będzie pasował do Ciebie i Twoich potrzeb, często będziesz musiał przeprowadzić lekcje próbne z kilkoma korepetytorami, zanim zdecydujesz się na jednego na dłuższy okres czasu. Ten rodzaj prób i błędów jest prawie zawsze tego wart, ale może być kosztowny.

#5 Korepetycje językowe wymagają zaangażowanego harmonogramu

W porównaniu z wymianami językowymi, korepetycje z języka są znacznie bardziej formalnym przedsięwzięciem. Twój korepetytor jest tam po to, aby Ci pomóc i otrzymać wynagrodzenie, więc oczekuje się od Ciebie, że pojawisz się na czas i będziesz gotowy na każdą sesję, z minimalną ilością odwołań lub zmian terminów.

Co więcej, owocna współpraca z korepetytorem oznacza, że będziesz regularnie umawiać się na lekcje, tak aby korepetytor mógł pomóc ci w osiąganiu postępów w stałym tempie.

Jeśli nie jesteś w stanie dotrzymać tych zobowiązań, jest mało prawdopodobne, że Twój korepetytor będzie chciał lub mógł pracować z Tobą przez dłuższy czas.

Czy korepetycje językowe są dla Ciebie odpowiednie?

Korepetycje językowe to po prostu najlepszy sposób na dobrze zorganizowaną i ukierunkowaną praktykę językową z native speakerem.

Z płatnym korepetytorem możesz decydować, czego i jak będziesz się uczyć oraz kiedy i w jaki sposób otrzymasz informację zwrotną na temat swoich osiągnięć. Możesz też usiąść wygodnie, zrelaksować się i pozwolić korepetytorowi poprowadzić Cię przez proces nauki, tak jak zrobiłby to nauczyciel w klasie.

Największą wadą jest oczywiście to, że to kosztuje. Musisz wydać swoje własne, dobrze zarobione pieniądze, aby to się stało. Wymiana pieniędzy oznacza również, że Ty i Twój korepetytor będziecie musieli się stawić, wykonać swoją pracę i wypaść jak najlepiej.

Jeśli ten stres i koszty są dla Ciebie zbyt duże, polecam zacząć od wymiany językowej, o której była mowa w poprzednim artykule.

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl