Wyraź siebie: Najbardziej ekspresyjne języki świata

Jako ludzie jesteśmy pełni emocji, które musimy wyrazić. Niezależnie od tego, czy znalazłeś miłość swojego życia, czy właśnie znalazłeś idealnego korepetytora do nauki angielskiego online, wszyscy mamy w życiu chwile, w których musimy wyrazić to, co czujemy.

A czy jest lepszy sposób na wyrażenie siebie niż słowa? Jest to coś, co wykracza poza granice języka i kultur - każdy kraj ma swoje własne, niepowtarzalne sposoby wyrażania uczuć.

Choć w niektórych kulturach istnieją słowa, których nie da się przetłumaczyć na inne języki, niektóre słowa są naprawdę uniwersalne. Każdy ma swój sposób na przywitanie się, poproszenie i okazanie miłości. Niezależnie od tego, czy jest to J'adore w języku francuskim, czy 私は愛してる w języku japońskim, wszyscy musimy powiedzieć bliskim nam osobom, co czujemy.

Z drugiej jednak strony, przekleństwa pozwalają nam się wyładować. Poszczególne kraje różnią się poziomem akceptacji dla dosadnych słów, jednak ostatnie badania wykazały, że że używanie wulgaryzmów podczas odczuwania bólu fizycznego może pomóc w zmniejszeniu stresu emocjonalnego w porównaniu z osobami, które tego nie robią.

Ale który kraj ma największy wybór wyrazistych słów - i kto używa ich najczęściej? Nasi eksperci językowi z Preply przekopali się przez tysiące słów, zarówno niegrzecznych, jak i miłych, aby znaleźć najbardziej ekspresyjne języki na świecie.

Języki z największą liczbą słów

Języki z największą liczbą słów:

 1. Angielski
 2. Urdu
 3. Portugalski
 4. Hindi
 5. Rosyjski
 6. Francuski
 7. hiszpański
 8. chiński (mandaryński)
 9. Arabski
 10. Bengali

1,3 miliarda użytkowników na całym świecie, angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. Jest również językiem, w którym wypowiada się najwięcej słów, bo około 600 000 słów używanych w tym języku.

Urduużywany głównie w Indiach i Pakistanie, zajmuje drugie miejsce z liczbą około 264,000 słów używanych w tym języku, którym posługuje się około 264 milionów ludzi.

Jest to drugi najczęściej używany język na świecie, mandaryński chińskizawiera ok. 85 568 słów w tym języku. Słowa te składają się ze znaków znanych jako Hanzi, najstarszego używanego systemu pisma na świecie.

Portugalski z liczbą 228 500 słów, używany głównie w Portugalii i Brazylii oraz Mozambiku i Angoli.

Hindi i rosyjski są na drugim miejscu z liczbą około 150 000 słów przy czym rosyjski ma 258 milionów użytkowników na całym świecie, a hindi ponad dwa razy więcej - 600 milionów.

Języki miłości

W wielu językach istnieją słowa lub wyrażenia, których nie da się przetłumaczyć na inne języki, ale "miłość" jest wyjątkiem. To jedno z najsilniejszych uczuć, jakie możemy odczuwać jako ludzie, dlatego wszystkie języki mają swoje sposoby wyrażania miłości.

Jeśli chcesz powiedzieć tej wyjątkowej osobie, że ją kochasz, w dwudziestu różnych językach lub jesteś w podróży i chcesz wyrazić swoje uczucia w lokalnym języku, mamy dla Ciebie radę.

Mówienie "kocham cię" wygląda inaczej na całym świecie i inaczej też brzmi.

W Bułgarii mówi się: "обичам те"wymawiane jako "obicham te", podczas gdy w Korei mówi się 사랑 해요 lub "salang haeyo".

Najbardziej dosadne języki ujawnione

Od czasu do czasu wszyscy potrzebujemy się wyładować, a każdy ma na to swój własny sposób. Dla wielu z nas słowa są świetnym sposobem na rozładowanie stresu i napięcia.

Nie wszystkie obraźliwe słowa są uniwersalne i każdy kraj ma wiele różnych, potocznych przekleństw, ale w którym języku jest ich najwięcej?

Biorąc pod uwagę całkowitą liczbę powszechnie używanych słów w każdym z języków, wyliczyliśmy najbardziej dosadne z nich na podstawie liczby rodzimych użytkowników. Na czoło wysuwa się Chorwacjaz ponad setką różnych słów na jawie i 5 milionami rodzimych użytkowników języka.

Języki z największą liczbą przekleństw:

 1. Chorwacki
 2. Norweski
 3. bułgarski
 4. szwedzki
 5. czeski
 6. polski
 7. Niemiecki
 8. francuski
 9. włoski
 10. japoński
 11. Filipino
 12. angielski
 13. Rosyjski
 14. hiszpański
 15. Portugalski
 16. Mandaryński

Norwegia Norwegia jest na drugim miejscu z 94 przekleństwami na 5,6 miliona użytkowników, podczas gdy jej sąsiedzi Szwecja również zmieniają kolor powietrza na niebieski z liczbą 120 przekleństw.

Językiem o największej liczbie przekleństw jest angielski. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ jest to najczęściej używany język na świecie, ale liczba osób posługujących się tym językiem zajmuje dwunaste miejsce.

Języki o największej liczbie przekleństw w przeliczeniu na jednego mówiącego to mandaryński i portugalski.

Kraje, które przeklinają najwięcej - i najmniej

Teraz, gdy wiemy już, kto ma największy wybór przekleństw, sprawdziliśmy, kto najczęściej ich używa.

Na podstawie danych z wyszukiwarki Google ustaliliśmy, w których krajach obywatele najczęściej przeklinają w sieci, biorąc pod uwagę liczbę użytkowników i liczbę ludności.

Kraje, które najczęściej przeklinają:

 1. Francja
 2. Polska
 3. Australia
 4. Nowa Zelandia
 5. Hiszpania
 6. Czechy
 7. Stany Zjednoczone
 8. Włochy
 9. Kanada
 10. Wielka Brytania

Najbardziej skłonni do używania dosadnego języka w sieci są Francja. Francuzi stanowią 7,59% - czyli siedem na sto osób - używających przekleństw online w ciągu roku. Na drugim miejscu znalazła się Polskaz wynikiem 7,31%.

Na dalszych miejscach w rankingu znalazły się Australia, Nowa Zelandia i Hiszpania. Około 4% ich mieszkańców używa w sieci wulgaryzmów w ciągu roku.

Na samym dole skali znalazły się Filipiny, które są krajem, w którym przeklinanie w sieci jest najmniej prawdopodobne. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ w tym kraju obowiązuje szereg przepisów zabraniających wyraźnego przeklinania w sieci.

Światowy przełom

Oczywiście jest pewne miejsce i czas na przekleństwa, ale nie na ekranach telewizorów i w radiu, gdy w pobliżu znajdują się dzieci.

Pora na sprofanowanie ma na celu dopuszczenie do emisji pewnych słów i obrazów, które nie są odpowiednie dla młodszych widzów. W każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące tego, co może, a co nie może być nadawane, nawet jeśli ograniczenia zostały zniesione.

Na ogół lista zakazanych słów zaczyna się od tak zwanych "siedmiu sprośnych słów", ukutych w Ameryce w 1972 roku, ale organy regulacyjne w każdym kraju uzupełniają tę listę. W Wielkiej Brytanii organy regulacyjne, takie jak Ofcom, mają ustalony kodeks i wytyczne dotyczące tego, co jest dozwolone po wprowadzeniu działu wodnego.

Krajem z najdłuższym okresem ochronnym jest Hiszpania, gdzie rozpoczyna się on o 21:00, a kończy o 7:00 rano, dając widzom dziesięć godzin nieograniczonego języka w audycjach.

Finlandia natomiast ma tylko pięć godzin nieograniczonego czasu antenowego, a jeden z najpóźniejszych okresów ochronnych zaczyna się o północy.

W Australii i Nowej Zelandii profanacja w telewizji najwcześniej pojawia się o godz. 20.30. W Australii i Nowej Zelandii najwcześniej profanacja w telewizji pojawia się o godz. 20.30, choć w tych krajach czas emisji rozpoczyna się co najmniej pół godziny wcześniej niż w innych, co i tak oznacza godzinę później niż pora snu przeciętnego dziecka w tym kraju, która wynosi 19.30.

Wymarłe wyrazy

Język nieustannie się zmienia - do naszego słownika dodawane są nowe słowa, a stare znikają z naszego słownictwa.

Trudno sobie wyobrazić, by niektóre z używanych dziś wulgaryzmów nie były nigdy używane, ale setki szokujących słów z epoki wiktoriańskiej, a nawet wcześniejszych, z czasem przestały istnieć.

"Wietrzne laleczki" to określenie kogoś, kto za bardzo się przechwala i popisuje. Jednym z określeń, które być może do dziś jest zrozumiałe, jest "żółty brzuch", który oznacza tchórza, ale w tamtych czasach był uważany za obelgę.

Chociaż obecnie istnieje wiele słów NSFW, które można sobie wyobrazić w odniesieniu do osoby o niewybrednych słowach, w epoce wiktoriańskiej określano ją mianem "pyskatej".

Niektóre z tych staroświeckich wyrażeń brzmią dziś dość humorystycznie, ale nie byłyby tak zabawne, gdybyś został tak nazwany w wiktoriańskiej Wielkiej Brytanii. Fopdoodle" może brzmieć zabawnie, ale określenie to było używane w odniesieniu do kogoś, kto się obija i podejmuje złe decyzje.

Metodologia i źródła

Języki z największą liczbą słów: Biorąc pod uwagę 10 najczęściej używanych języków na świecie, sprawdziliśmy, który z nich jest najbardziej ekspresyjny, biorąc pod uwagę liczbę słów w ich słownikach.

Źródła: OED | The Print | Lingvist | Lingoda | RBTH | Wikipedia

Języki miłości: Biorąc pod uwagę 20 języków, przeszukaliśmy słownik.com i google translate, aby dowiedzieć się, jak powiedzieć miłość.

Źródła: Słownik Cambridge | Google Translate

Najbardziej dosadne języki: Korzystając z pomocy osób wielojęzycznych i słowników przekleństw, policzyliśmy, ile jest dosadnych słów w 15 językach.

Źródła: Osoby wielojęzyczne

Kraje, w których przeklina się najwięcej i najmniej: Biorąc pod uwagę 20 krajów, znaleźliśmy kraje, które wyszukują najwięcej przekleństw

Źródła: Worldometer | Multilingual People | AHREFS | Google

Działy wodne na świecie: Patrząc na różnice w czasie rozpoczęcia i zakończenia okresów wododziałowych na całym świecie, obliczyliśmy najdłuższe i najkrótsze okresy ograniczeń wododziałowych.

Źródła: Wikipedia

Wymarłe wykrzykniki: Korzystając z różnych źródeł, znaleźliśmy przekleństwa często używane w epoce wiktoriańskiej.

Źródła: Unhinged | BBC

Autor

Mariusz Duszyński

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl