Wyruszamy w rejs z nauczycielem Preply Lindą Wehner

Niektórzy ludzie są urodzonymi poszukiwaczami przygód, których ciągnie do nowych doświadczeń poza utartymi szlakami - i Linda Wehner jest jedną z nich. Jej otwarta, ciekawska natura nie tylko umożliwiła jej odkrywanie świata, ale także czyni z niej naturalnego nauczyciela.

Pięć lat temu Linda i jej mąż Kurt zostawili za sobą Stany Zjednoczone i przenieśli się na rajski archipelag w Ameryce Środkowej. Tam zaczęła uczyć angielskiego jako drugiego języka (ESL). Linda kochała to, co robiła, ale nadeszła pandemia i wszystko się zmieniło.

Dziś Linda robi coś jeszcze bardziej ekscytującego - a my mieliśmy szczęście porozmawiać z nią i wysłuchać jej niesamowitej historii. W tym wywiadzie dowiedzieliśmy się więcej o jej planach i o tym, jak wspiera swój styl życia poprzez nauczanie języka angielskiego online z Preply.

Pożegnanie z przedmieściami

Przed swoją pierwszą wielką przeprowadzką Linda studiowała na Uniwersytecie Teksańskim, uzyskując dyplom z edukacji dwujęzycznej i specjalizacją w studiach dwukulturowych. Po ślubie Linda i jej mąż wiedzieli, że nadszedł czas, aby zrobić kolejny duży krok - nie wiedzieli tylko, jaki. "Byliśmy na rozdrożu" - wyjaśnia Linda. "Czy żyć marzeniami, kupić dom i ustatkować się - czy może powinniśmy wykorzystać naszą energię, czas i zasoby w nieco inny sposób?".

To była trudna decyzja. Osiedlić się na przedmieściach czy przenieść się w nowe, ekscytujące miejsce? W końcu nie mogli oprzeć się przygodzie - i przenieśli się do Bocas del Toro w Panamie.

"Znaleźliśmy się w domu i społeczności położonej na odludziu, w dżungli wyspiarskiej, polegającej na zasilaniu energią słoneczną i zbieraniu wody deszczowej" - mówi.

Jak można sobie wyobrazić, zakochali się w swoim nowym życiu. Tam Linda poszła w ślady ojca i rozpoczęła karierę nauczycielki. "Edukacja jest w mojej krwi - mój ojciec był profesorem w Edison, a mój brat jest nauczycielem przedmiotów ścisłych" - mówi.

Linda była wolontariuszką jako nauczycielka języka angielskiego dla dzieci, które nie miały środków finansowych, aby chodzić do szkoły. "To było fantastyczne i satysfakcjonujące doświadczenie" - mówi.

Wiatr zmian

Linda wyjaśnia, że w pracy nauczyciela często czuje się zakorzenienie w jednym miejscu. Jak wielu z nas, Linda zawsze postrzegała ten zawód jako zależny od lokalizacji.

"Zawsze zastanawiałam się nad znalezieniem pracy zdalnej, ponieważ moim celem było prowadzenie takiego stylu życia, w którym mogłabym podróżować i poznawać świat" - mówi. "Nigdy nie połączyłam dwóch rzeczy i zdałam sobie sprawę, że nauczanie może być tą pracą zdalną, która pozwoli mi odkrywać świat".

Ale wtedy nadeszła pandemia. Wpływ koronawirusa był katalizatorem i Linda musiała podjąć pewne decyzje. "Stałam się jednym z tysięcy nauczycieli, którzy zostali zmuszeni do rezygnacji z nauczania bezpośredniego" - wyjaśnia. "Musiałam wymyślić siebie na nowo".

Wtedy właśnie znalazła system Preply. Dzięki niemu mogła nadal uczyć i pracować w odległym miejscu na wyspie - nawet wtedy, gdy świat był zamknięty.

Więcej informacji na temat korzyści płynących z nauczania online można znaleźć w naszym artykule Dlaczego warto zostać nauczycielem online?

Co przyciągnęło ją do Preply?

Linda wyjaśnia, że wysoki standard usług Preply był bardzo atrakcyjny. "Preply to profesjonalna i poważna platforma w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami" - mówi.

Co więcej, Linda doceniła elastyczność, jaką Preply oferuje swoim nauczycielom. "Niektóre platformy nagrywają korepetytorów. I jeśli nie robisz dokładnie tego, czego oczekują, karzą cię. Natomiast na Preply są fantastyczne lekcje i kursy, ale to od ciebie zależy, czy z nich skorzystasz". Dla kreatywnej nauczycielki, jaką jest Linda, ta swoboda była bardzo ważna, ponieważ lubi ona łączyć różne materiały i dostosowywać lekcje do potrzeb swoich uczniów.

Linda ceni sobie również możliwości marketingowe, jakie Preply oferuje korepetytorom na swojej platformie. "Strategia marketingowa była po prostu lepsza w każdym aspekcie" - dodaje. "W przypadku innych platform trzeba wykonać wiele dodatkowej pracy. Na Preply zawsze masz pracę - muszę za to podziękować zespołowi marketingowemu Preply!".

Możesz przeczytać więcej o doświadczeniach Lindy w nauczaniu z wykorzystaniem Preply na jej własnym blogu.

Nowy początek na otwartych falach

Kiedy Linda zaczęła nauczać zdalnie, zyskała wreszcie swobodę podróżowania, o której zawsze marzyła. Pandemia zmusiła Lindę i jej męża do przemyślenia swoich planów na przyszłość. "Wszystko stało się jasne. W obliczu tak wielkiej niepewności na świecie postanowiliśmy przyspieszyć realizację naszych planów" - mówi. "Naszym najważniejszym marzeniem zawsze było opłynięcie świata w pewnym momencie życia. Dlatego postanowiliśmy to zrobić. Wystawiliśmy dom na sprzedaż".

Linda i jej mąż spodziewali się, że będą mieli kilka miesięcy na zaplanowanie zakupu łodzi i podróży - ale czekał ich szok.

"Dom sprzedał się natychmiast. Jakby... od razu. W ogóle się tego nie spodziewaliśmy. To stało się w mgnieniu oka" - mówi Linda. "Na szczęście wkrótce znaleźliśmy łódź, ale znajdowała się w Meksyku. Nie byliśmy gotowi, ale płynie się tam, gdzie jest łódź - i tak też się stało".

Linda mieszka teraz na swojej łodzi wraz z mężem i trzecim członkiem rodziny - ich golden retrieverem, Rigbym.

"Taki styl życia jest wolny i ekscytujący, ale nadal trzeba mieć dochody, aby się utrzymać" - mówi. Dzięki platformie Preply Linda może uczyć wszędzie tam, gdzie ma dostęp do stałego łącza internetowego. A dzięki łatwemu planowaniu zajęć na platformie, Linda ma pewność, że jej uczniowie mogą rezerwować zajęcia w dowolnym momencie, kiedy jest dostępna.

Prywatnie Linda uwielbia poznawać ludzi z całego świata. "To moja ulubiona część nauczania w Preply" - mówi. "Bardzo lubię poznawać kultury i zdobywać prawdziwe informacje. Mogę oglądać wiadomości, aby dowiedzieć się, co dzieje się na świecie, albo poprowadzić kilka zajęć i przekonać się o tym na własne oczy!".

Jednocześnie jest to również świetna zabawa dla jej uczniów. "Elastyczność platformy pozwala mi uczyć i pokazywać uczniom różne miejsca, które odwiedzam" - mówi Linda. "Świat naprawdę jest moją klasą!".

Możesz zasubskrybować fantastyczny kanał Lindy na YouTube, La Vida Gypseai dowiedzieć się więcej o tym, jak wspiera ona swój styl życia. Możesz także znaleźć ją na Instagramie.

Rady Lindy dla nowych korepetytorów Preply

W ciągu ostatnich ośmiu lat nauczania Linda bardzo się rozwinęła jako korepetytor. "Myślę, że byłoby trochę głupio, gdyby osoba, która promuje naukę i rozwój, nie zmieniła się" - mówi. "Inaczej ustalam priorytety swojego czasu i inaczej podchodzę do swoich lekcji".

Kiedyś Linda na lekcjach angielskiego bardziej polegała na podręcznikach. "Wtedy nie byłam pewna, jak uczyć wielu rzeczy, ale teraz myślę, że jestem bardziej naturalna, bo nie polegam tak bardzo na książkach".

W rezultacie Linda ma poczucie, że nawiązuje bliższe relacje z uczniami, ponieważ jej zajęcia są bardziej dostosowane do ich potrzeb. Jest to bardzo ważne, ponieważ Linda uczy obecnie bardzo różnych uczniów, od początkujących po zaawansowanych, dorosłych i dzieci, a wszyscy oni mają bardzo różne doświadczenia, cele i preferencje dotyczące nauki.

"Na początku jednym z problemów jest znalezienie sposobu na poradzenie sobie z tak wieloma różnymi typami uczniów w ciągu jednego dnia" - mówi. "Jedną rzeczą, która ich łączy, jest to, że chcą czuć się pewnie, mówiąc i rozmawiając po angielsku".

Dla Lindy oznacza to, że ważne jest wczesne zbudowanie zaufania i poznanie ich celów, zainteresowań i ambicji związanych z nauką języka. "Wiele osób nie znosiło angielskiego w szkole, nie czuli się pewnie, więc właśnie tym zajmuję się w pierwszej kolejności".

Jak buduje pewność siebie swoich uczniów? Według Lindy chodzi przede wszystkim o dobrą energię. "Pokaż im, że zawsze możesz im pomóc" - wyjaśnia. "Chcesz, by się rozwijali, uczyli i byli najlepsi".

Jak więc nowi korepetytorzy online powinni podchodzić do swoich lekcji?

Nie spiesz się

"Rób krok po kroku i nie próbuj przekraczać swoich możliwości. Na początku nauczaj w swoim własnym tempie. Gdy nabierzesz pewności siebie, będziesz mógł podjąć się bardziej wymagających zadań - takich jak lekcje angielskiego w biznesie czy przygotowanie do egzaminów".

Dotrzyj do społeczności

"Nie izoluj się. Społeczność Preply na Facebooku to świetne miejsce do zadawania pytań, szukania wsparcia i nawiązywania kontaktów z innymi korepetytorami na platformie."

Ustal swoją własną definicję sukcesu

"Po prostu idź za tym! Budując dla siebie elastyczne życie, nie ograniczaj się do określonego sposobu myślenia lub zestawu zasad, których musisz przestrzegać" - mówi Linda. "Sukces jest definiowany w różny sposób przez różne osoby. Dla mnie sukces oznacza utrzymanie mojego stylu życia podczas podróży dookoła świata. Co to znaczy dla Ciebie?".

Dowiedz się więcej o zostaniu korepetytorem online w Preply

Historia Lindy była inspirująca dla całego zespołu Preply. Uwielbiamy to, że Linda może odkrywać świat i wzbogacać życie swoich uczniów, pracując jako korepetytor online.

Jeśli również zainspirowała Cię ta historia i chciałbyś podróżować po świecie i uczyć, lub chcesz nawiązać kontakt z ludźmi w różnych krajach, dołącz do nas! Prawie 50 000 tysięcy korepetytorów zaufało Preply. Dowiedz się więcej o tym, jak możesz dostać praca korepetytora online z nami.

Autor

Justyna Kępka

Redakcja tlumaczeniabezbiura.pl